Iz Kana u Beograd: Almodovarov „Gorki Božić“ stiže u domaće bioskope

Premijera najnovijeg filma Pedra Almodovara
uz nastup meksičke muzičarke Karle Kardenal 

Šest godina nakon filma „Bol i slava“, Pedro Almodovar se vraća na Kanski filmski festival, gde će u takmičarskom programu njegovo najnovije ostvarenje „Gorki Božić“ imati međunarodnu premijeru, dok je domaća premijera ovog filma zakazana za 26. maj od 20 časova u MTS Dvorani.

Posle prvog dugometražnog filma na engleskom jeziku, „Susedna soba“, Almodovar se vraća snimanju u Španiji i radu sa nekim od svojih poznatih saradnika. Sniman u Madridu i na živopisnom Lanzaroteu, „Gorki Božić“ okuplja Barbaru Leni i Leonarda Sbaralju u glavnim ulogama, kao i Aitanu Sančez-Hihon, Milenu Smit, Kima Gutijereza i jednu od Almodovarovih glavnih muza – Rosi de Palmu, u sporednoj ulozi.

Gorki Božić
Foto: MCF Promo

„Gorki Božić“ prati rediteljku Elzu (Barbara Leni) koja se nakon smrti majke potpuno posvećuje poslu kao odbrambenom mehanizmu. Nakon što je primorana da uzme predah, odlazi na put na Lanzarote sa prijateljicom Patrisijom (Viktorija Luengo), koja je upravo saznala da ju je muž prevario.

Paralelno pratimo i priču reditelja i scenariste Raula (Leonardo Sbaralja), dok on i Elza istražuju neraskidivu vezu između stvarnog života i fikcije i suočavaju se sa odgovornošću koju ona nosi.

Gorki Božić
Foto: MCF promo

Važan deo filma „Gorki Božić“ je i muzika meksičke pevačice Ćavele Vargas kojom je Almodovar često bio inspirisan, a i sam film nosi naslov prema jednoj od njenih pesama – „Amarga Navidad“. Tim povodom, na beogradskoj premijeri filma nastupiće i muzičarka Karla Kardenal koja će izvesti nekoliko pesama Ćavele Vargas, za koju ističe da je imala veliki uticaj na njen umetnički izraz i stil pevanja.