Između podataka i stvarnosti: Dokumentarci o digitalnom dobu na 19. Beldocsu

Savremeni dokumentarni film sve češće izlazi iz okvira klasičnog pripovedanja i postaje prostor istraživanja sveta koji se ubrzano menja pod uticajem tehnologije, nauke i novih oblika percepcije. U okviru ovogodišnjeg Beldocs programa izdvajaju se filmovi koji dele interesovanje za pitanja granica znanja, kontrole i razumevanja stvarnosti.

Od digitalne politike i regulacije tehnoloških sistema, preko naučnih pokušaja da se priroda zabeleži i sistematizuje, do eksperimentalnih filmskih formi koje pomeraju granice medija, ova ostvarenja oblikuju raznovrstan, ali tematski povezan pogled na savremeni trenutak. U njihovom središtu nalaze se napetosti između napretka i njegove cene, između potrebe da svet objasnimo i svesti o tome da nam on uvek delimično izmiče.

1+1+1
Kadar iz filma „1+1+1“

„Tekplomatija“ (Techplomacy), film Suzane Kovačs (Susanne Kovacs), prati najmlađu tehnološku ambasadorku na svetu, koja sa svega 33 godine preuzima zadatak da u ime Danske pregovara sa najmoćnijim globalnim tehnološkim kompanijama i međunarodnim institucijama. Smešten između Silicijumske doline i diplomatskih centara odlučivanja, film otvara pitanja regulacije digitalnog prostora, zaštite slobode govora i odgovornosti u eri ubrzanog razvoja veštačke inteligencije. U svetu u kojem se granice između kapitala, podataka i političkog uticaja brišu, autorka prati složenu borbu za očuvanje demokratskih vrednosti, ukazujući na krhku ravnotežu između tehnološkog napretka i društvene odgovornosti.

Techplomacy
Kadar iz filma „Tekplomatija“

„Kako daunloudovati šumu“ (How to Download a Forest) je kratkometražni film Anet Jakob (Annette Jacob) koji kroz poetsko-esejistički pristup promišlja odnos između prirode i sistema njenog beleženja. Kroz fragmente rada botaničara, istraživača i arhivista, film prati procese prikupljanja, klasifikacije i digitalizacije biljnog sveta, otvarajući pitanje šta je to što se gubi kada se živo iskustvo prirode prevodi u podatke i arhive. Krećući se između herbarijuma i terenskih istraživanja, ovo ostvarenje ukazuje na beskonačnost znanja o prirodi, ali i na ograničenja ljudske potrebe da je u potpunosti obuhvati i sistematizuje.

Kako daunloudovati šumu
Kadar iz filma „Kako daunloudovati šumu“

„1+1+1“, film Ondreja Vavrečke (Ondřej Vavrečka), razigrani je esej o ideji progresa u savremenom svetu. Ovaj film kombinuje elemente igranog, dokumentarnog i muzičkog izraza, prateći troje likova na putovanju. Kroz susrete, dijaloge i autorefleksivne momente, autor preispituje granice tehnološkog, društvenog i ličnog napretka u vremenu obeleženom krizama i kontradikcijama. Polazeći od slobodne, asocijativne strukture, film podstiče razmišljanje o samom značenju ideje napretka u savremenom trenutku.

1+1+1
Kadar iz filma „1+1+1“

„Revolucija protiv smrti“ (The Revolution Against Death), kratkometražni film Džošue Openhajmera (Joshua Oppenheimer), bavi se idejom besmrtnosti posmatranom kroz prizmu tehnologije, vere i iluzije. U naizgled idiličnom okruženju Kalifornije, film prati zajednicu ljudi koja veruje da će zamrzavanjem tela nakon smrti obezbediti povratak u život u budućnosti. Kroz ovaj minimalistički i sugestivan pristup, autor istražuje granicu između nade i samoobmane, postavljajući pitanje šta se događa kada vera u tehnološki napredak preraste u kolektivni mit.

Revolucija protiv smrti
Kadar iz filma „Revolucija protiv smrti“

Beldocs se i ove godine bavi inovativnim savremenim tehnologijama i formama pripovedanja koje prevazilaze okvir klasičnih bioskopskih projekcija, kroz XR izložbu: imerzivna stvarnost i Play.Docs program, kao i XR Akademiju i masterclass radionice relevantnih stvaralaca u oblasti imerzivnih medija.

„Zvučne kocke“ (Sound Blok), autorke Julije Makivić, interaktivna su muzička igra–instrument u kojoj publika kreira zvuk prostim slaganjem blokova – što više blokova, to bogatiji zvuk i nove note. Publika eksperimentiše sa različitim visinama i rasporedom blokova i otkriva beskrajne muzičke mogućnosti. Svaka kombinacija donosi novi zvuk, novu melodiju i novo iskustvo – nema pogrešnog načina igranja. Igra „Zvučne kocke“ namenjena je svima, bez obzira na muzičko predznanje, i poziva nas da kroz igru i istraživanje postanemo tvorci sopstvene muzike.

Ova audiovizuelna instalacija deo je Play.Docs Showcase izložbe inovativnih igara koja će obuhvatiti i „Ljubav vs. svinja“ (Love vs. Pig) Abnera Prajsa (Abner Preis) i društvenu igru „Istinite laži“ (True Lies) studija Hectic Games, nastalu u saradnji sa Gete institutom Beograd.

Beldocs XR Akademija je intenzivan trodnevni program namenjen umetnicima, rediteljima i kreativnim autorima koji istražuju savremene forme imerzivnog pripovedanja, sa fokusom na VR i 360° video. Program uključuje radionice, predavanja i mentorski rad, uz prostor za razmenu znanja, kreativni razvoj i umrežavanje. Učesnicima omogućava unapređenje projekata kroz teorijski i praktični rad, uz podršku mentora i eksperata, kao i povezivanje sa potencijalnim partnerima za dalji razvoj i produkciju.

XR izložba: imerzivna stvarnost na ovogodišnjem Beldocs-u okuplja tri ostvarenja:

„Dugo opraštanje“ (Long Goodbye) je interaktivna akvarel animacija o ženi suočenoj sa demencijom, u kojoj se njen odnos prema prostoru menja kako sećanja blede, a dom postaje odraz njenog unutrašnjeg sveta. „Gore“ (Up) je imerzivno audio-vizuelno iskustvo za projekciju u kupoli koje kroz simbolično kretanje uz spiralno stepenište istražuje oslobađanje, ali i prazninu koja nastaje po dostizanju vrhunca. „Fatamorgana“ (Mirage) je animirani VR projekat koji iz emotivne i edukativne perspektive sagledava odnos roditelja i deteta u kontekstu mentalnog zdravlja, vodeći korisnika kroz subjektivno iskustvo života sa depresijom.

Publika će imati priliku da zakaže svoj termin za imerizvni doživljaj u Palati nauke putem sajta beldocs.rs, gde će uskoro biti dostupne i karte za sve projekcije na ovogodišnjem Beldocs-u.

Foto: palatanauke.rs

Beldocs logo

Beldocs je osnovan 2008. godine i danas predstavlja jedan od vodećih međunarodnih festivala dokumentarnog filma u regionu. Tokom sedam dana, na više lokacija u Beogradu, publika ima priliku da vidi više od 100 premijernih filmova u okviru brojnih programskih celina. Festival dodeljuje više nagrada za najbolja ostvarenja, dok kroz Beldocs Industry platformu aktivno podržava razvoj novih projekata.

Beldocs svake godine okuplja veliki broj međunarodnih filmskih profesionalaca – autora, producenata i predstavnika relevantnih evropskih i svetskih institucija i kompanija, čime doprinosi razvoju i vidljivosti dokumentarnog filma u regionu.

Za više informacija posetite www.beldocs.rs, kao i njihove kanale na društvenim mrežama: Instagram, Facebook, YouTube i X.