Program „Suočavanje s prošlošću“ Sarajevo Film Festivala već godinama otvara prostor za suočavanje sa traumama, neispričanim pričama i zaboravljenim perspektivama koje oblikuju kolektivnu i ličnu istoriju.
Program okuplja igrane, dokumentarne i eksperimentalne filmove koji se bave posledicama konflikata i politikom sećanja.
Predstavljamo filmove u ovogodišnjem programu „Suočavanje s prošlošću“.

SUOČAVANJE SA PROŠLOŠĆU
Ambasador sećanja / Botschafter des Erinnerns
Austrija, 2024, 100 min
Režiju potpisuje Magdalena Żelasko.
Tada sedamnaestogodišnji Stanislaw Zalewski uhapšen je u Varšavi u septembru 1943. zbog pripadnosti poljskom pokretu otpora i odveden na prinudni rad u logoru Auschwitz-Birkenau.
Iz logora je prebačen u kamp Mauthausen, a potom u kamp Gusen, gde su zatvorenici bili prisiljavani da u nehumanim uslovima rade za nemačku vojnu industriju.

Dezerter / Der Deserteur
Nemačka, 2024, 93 min
Režiju je ostvario Christoph Baumann, a uloge tumače Sebastian Fischer, Anna Kaminski, Sandro Kirtzel, Lana-Mae Lopičić, Nora C. Pichler, Tom Kress…
Tirol, 1945: poslednji dani Drugog svetskog rata.
U izolovanoj planinskoj kolibi teško ranjeni Anton, dezerter SS-trupa, upoznaje Jevrejku Hanu. Uprkos početnom nepoverenju, između njih se razvija bliskost.
„Dezerter“ je priča o ratu i krivici, ali i o saosećanju i ljudskosti.

Fiume o morte!
Hrvatska, Slovenija, Italija, 2025, 112 min
Režiju potpisuje Igor Bezinović.
Građani grada Rijeke, kojeg Italijani zovu Fiume, prepričavaju, rekonstrušu i reinterpretiraju bizarnu priču o šesnaestomesečnoj okupaciji njihovog grada 1919. godine, koju je predvodio italijanski pesnik, dendi i propovednik rata Gabriele D’Annunzio.

Lipanjska gibanja
Jugoslavija, 1969, 10 min
Režiju potpisuje Želimir Žilnik.
Film beleži studentske demonstracije u Beogradu juna 1968. godine.
Film je snimljen većim delom u dvorištu Kapetan Mišinog zdanja (zgrada Filozofskog fakulteta), gde su danonoćno održavani studentski zborovi na kojima su, solidarno sa studentima, učestvovali poznati umetnici.

Najglasnija tišina
Srbija, Bosna i Hercegovina, 2025, 28 min
Režiju je ostvario Aleksandar Reljić.
Studenti Srbije nisu proslavili Novu 2025. godinu, već su u ponoć odali petnaestominutni pomen žrtvama pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.

Ostavljeni / Left Behind
Grčka, 2025, 13 min
Režiju potpisuje Yannis Karpouzis.
Nefeli okreće objektiv kamere prema sebi kako bi se oprostila od izgubljene ljubavi. Međutim, ono što počinje kao lični oproštaj prerasta u njenu sve jaču povezanost s kolektivnim otporom.

Sjever jug muškarac žena / North South Man Woman
Norveška, Litvanija, Republika Koreja (Južna Koreja), 2025, 93 min
Režiju potpisuju Morten Traavik i Sun Kim.
Stara korejska poslovica kaže da su najlepše žene sa Severa, a najzgodniji muškarci s Juga. Šta se desi kada ih pokušate spojiti?
Filmski autori Morten Traavik i Sun Kim pratili su Yujin Han, bistru i harizmatičnu preduzetnicu rođenu u Severnoj Koreji i osnivačicu agencije za spajanje parova LoveStory, prilikom prelaska korejske linije razgraničenja s misijom da spoji jednu ženu, izbeglicu iz Severne Koreje, s jednim muškarcem iz Južne Koreje.

Srebrenička traka – od tate za Alisu / The Srebrenica Tape – From Dad, for Alisa
Nemačka, Austrija, 2025, 88 min
Režiju potpisuje Chiara Sambuchi.
U julu 1995. vojska Republike Srpske osvojila je Srebrenicu i masakrirala više od 8.000 bošnjačkih muškaraca.
Vojnici su uništili svaki trag srebreničkih žitelja: dnevnike, fotografije i pisma. Jedna VHS traka preživela je to uništenje. Snimljena je za jednu gledateljku – tada devetogodišnju Alisu, ćerku strastvenog amaterskog filmskog stvaraoca i stanovnika Srebrenice Sejfe.
Alisa se vraća u Srebrenicu kako bi pratila tragove svog oca.

STAVI SVOJU DUŠU NA DLAN I HODAJ / PUT YOUR SOUL ON YOUR HAND AND WALK
Francuska, Palestina i Iran, 2025, 112 minuta
Režiju potpisuje Sepideh Farsi.
Film „Stavi svoju dušu na dlan i hodaj“ predstavlja odgovor svoje autorke na tekući masakr Palestinaca.
Kada je rediteljka Sepideh Farsi upoznala Fatimu Hassonu, dogodilo se čudo. Kroz Fatimine oči rediteljka je svedočila događajima u Gazi, gde je Fatima pružala otpor dokumentujući rat, dok je Farsi postala veza između sveta i Fatime, koja je, po sopstvenim rečima, bila zarobljena u „zatvoru u Gazi“.
Uspostavljenu vezu održavale su gotovo godinu dana. Snimljeni zvuci i pikseli koje su u tom periodu razmenile pretočeni su u ovaj film.
Značenje filma zauvek je promenjeno nakon što je Fatima ubijena u vazdušnom napadu na svoju kuću 16. aprila 2025. godine.

Suočavanje s ratom / Facing War
Norveška, Island, Danska, Finska, Švedska, Belgija, 2025, 104 min
Režiju potpisuje Tommy Gulliksen.
Dok Putinov rat u Ukrajini i dalje besni, američki predsednik Džo Bajden uverava Jensa Stoltenberga da još jednu godinu ostane na funkciji generalnog sekretara NATO-a.
Tokom posete Kijevu Stoltenberg obećava ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da će NATO savez biti uz Ukrajinu „koliko god bude potrebno“. U ključnom trenutku, podrška zemalja članica alijanse opada, dovodeći u pitanje mogućnost mira u Ukrajini i Evropi.
Da li će Stoltenberg moći da održi obećanje koje je dao predsedniku Zelenskom?

Svedočanstva o bolu i nadi / Edoyut Shel Keev Vetikva
Izrael, Palestina, 2025, 15 min
Režiju potpisuje Ayelet Bargur.
„Svedočanstva o bolu i nadi“ snažna je serija od šest kratkih ilustrovanih video-radova, svaki dužine između dve i tri minute, koji prenose duboko lične priče ožalošćenih Izraelaca i Palestinaca, članova „Kruga roditelja“ – foruma porodica koje su izgubile voljene u ratu koji je počeo 7. oktobra 2023. godine.
Takođe pobunjenici / Also Resisters
SAD, 2025, 13 min
Režiju je ostvarila Christina Bartson, a glavnu ulogu tumači Sonia Desai Rayka.
Ovaj kratki arhivski film, zasnovan na eseju američkog gej aktiviste i socijaliste Davida E. McReynoldsa, koristi slike i zvuke zabeležene tokom rata u Vijetnamu kako bi promišljao o povezanosti militarizma u tuđini i u domovini, kao i o ljudima koji su mu se suprotstavili.

The Final Battle
Nemačka, Bosna i Hercegovina, 2024, 66 min
Režiju potpisuje Mladen Miljanović.
Film dokumentuje četiri zadate izvedbe učesnika na audiciji – direktnih i indirektnih učesnika rata: ratnih veterana, civilnih žrtava rata, osoba s telesnim oštećenjima i osoba traumatizovanih ratom.
Projekat, adekvatno naslovljen THE FINAL BATTLE, odvija se, kako u stvarnosti, tako i u svojoj filmskoj manifestaciji, u formi filmskog trejlera-audicije.

31.Sarajevo Film Festival biće održan od 15. do 22. avgusta 2025. godine.