Sa ponosom možemo reći da je prošla godina bila sportski uspešna. Možda ne kao neke prethodne, ali svakako je donela puno radosti, osmeha i slavlja. Pošteno, naši sportisti su po ko zna koji put dokazali Evropi i svetu da ih se, sa razlogom, plaše.
Početak godine nije mogao lepše da krene. Beograd je kao domaćin dvoranskog evropskog prvenstva u atletici dobio odličnu ocenu, a kada na to dodamo i veličanstven skok od 7, 24 metra za zlatnu medalju naše gracije Ivane Španović onda je užitak zaista potpun.
izvor: RTS Sajt – Zvanični kanal
Mogla je Ivana da se okiti i svetskim zlatom da je bilo fer suđenja na prvenstvu u Londonu. Zamislite, sve zbog zihernadli. Na kraju, nezasluženo, četvrto mesto.
Očekivali smo da će na teniskim terenima voditi velika borba između Noleta i Mareja, ipak nismo dobili takav spektakl. Đoković je na polovini sezone odlučio da pauzira do kraja godine, ne bi li bio potpuno spreman za sledeću sezonu. Ipak, da ne bude sve tako “crno”, za naš tenis pobrinuo se Filip Krajinović maestralnim igrama na Masters turniru u Parizu. Mladi Somborac je ovaj turnir počeo u kvalifikacijama, te je na putu do finala eliminisao bolje rangirane tenisere. Ovaj uspeh doneo mu je najbolji plasman u karijeri – 33. mesto.
Godina na izmaku donela je i promene na rukovodećim pozicijama u Olimpijskom komitetu Srbije. Vladu Divca je na mestu predsednika zamenio proslavljeni košarkaški stručnjak Božidar Maljković i samim tim počela je ekspedicija zvana “Tokio 2020”.
Vaterpolo reprezentacija Srbije je bez premca najbolji svetski nacionalni tim ikada. Bez obzira što su se sa prvenstva sveta vratili kao bronzani, zlato je ipak i 2017. godine zasijalo na grudima naših delfina. Po deseti put osvojena je Svetska liga. Još jednom je naša prestonica odlično organizovala veliko takmičenje. Sredinom avgusta su se, na bazenima sportskog centra “Milan Gale Muškatirović”, velike bitke vodile između najboljih juniora sveta. Poput seniora, osvojena je bronzana medalja, a mlade nade su pokazale da Srbija ne mora da brine u narednim godinama.
Svakako, kraj leta obeležili su košarkaši i odbojkašice. Četa Saleta Đurđevića nastavila je žetvu medalja sa velikih takmičenja. Zlatu, od kada je on selektor, nikada nisu bili bliži. Međutim, čitavu računicu u finalu pokvarila je Slovenija predvođena srpskim trenerom Igorom Kokoškovim. Ne zaboravite da Sale nije mogao da računa na dosadašnje nosioce igre Teodosića i Bjelicu, pa je sav teret pao na Bogdanovića. Ipak, pokazali su naši momci da i desetkovani, mogu mnogo.
Sa velikog košarkaškog selimo se na mali, onaj basketaški. Bulut, Ždero, Savić i Majstorović su se, po treći put, popeli na najviše postolje na svetu. U finalu Svetskog prvenstva, u Nantu, ova četvorica Novosađana savladali su Holandiju sa 21:18. Samo mesec dana kasnije, u nešto izmenjenom sastavu, reprezentacija Srbije osvojila je četvrto mesto na Evropskom prvenstvu u Amsterdamu.
Odbojkašice su u podmlađenom sastavu i bez velikih očekivanja otišle na Evropsko prvenstvo u Azerbejdžanu i Gruziji. Pod selektorskom palicom Zorana Terzića, maestralno su pokorile Evropu, napravivši veliko iznenađenje. Takođe, ove dame su takmičenje na Grand priju završile na trećem mestu.
Muška odbojkaška reprezentacija se takođe sa kontinentalnog takmičenja vratila sa medaljom. U neverovatnom polufinalu vodili su sa 2-0 u setovima protiv Nemaca, ali su posle toga posustali, te im je zamalo izmaklo veliko finala. Na kraju, zadovoljni su bili i bronzom.
Neočekivano, reprezentativni i klupski fudbal je u 2017. godini doneo je mnogo radosti naciji. Nacionalna selekcija se posle osam godina plasirala na Svetsko prvenstvo, na kome će igrati u grupi sa Brazilom, Kostarikom i Švajcarskom. Sa klupe će orlove na Mundijalu predvoditi Mladen Krstajić, ali moraće da se potrudi da se reprezentacija sa takmičenja ne vrati odmah posle grupne faze. Težak, ali ostvariv zadatak. Samo da krenu da igraju kako treba.
Da se godina na izmaku može nazvati istorijskom za srpski fudbal pobrinula su se i dva naša najveća kluba. Partizan i Crvena zvezda će prvi put od raspada Jugoslavije igrati u Evropi na proleće. U šesnaestini finala Lige Evrope crno-beli će na megdan Viktoriji iz Plzena, dok će crveno-beli prvi evropski meč na proleće odigrati protiv moskovskog CSKA.
Pored ekipnih sportova, naciju su obradovali i takmičari u pojedinačnim sportovima.
Milica Mandić pokorila je planetu na turniru u Južnoj Koreji, dok se na Evropskom prvenstvu okitila bronzom. Na taj način je opravdala izbor od strane Olimpijskog komiteta za najbolju sportiskinju Srbije. Njena mlađa koleginica Vanja Stanković, takođe je osvojila zlato na planetarnoj smotri.
Srbija kao velika srčana nacija rađa pobednike u borilačkim sportovima. Na najviše postolje na svetu popeo se džudista Nemanja Majdov. Ni rvač Viktor Nemeš nije se libio da “zavlada” svetom.
Godina nije mogla da prođe bez uspeha u našoj najuspešnijoj olimpijskoj disciplini – streljaštvu. Na Evropskom prvenstvu u Mariboru strelci su osvojili deset medalja. Zorani Arunović pripalo je zlato u pojedinačnoj i u timskoj konkurenciji, dok se kod muškaraca velikim uspehom može pohvaliti Damir Mikic. Sa Arunovićevom u miksu osvojio je zlato, a timski, u disciplinama vazdušni pištolj i vazdušna puška, osvojio je srebro, odnosno bronzu.
Dokazali smo da nam od ruke ide sport u vodi, pa smo rešili da malo izađemo na površinu i postanemo svetski šampioni i evropski vicešapmioni. Za ta dva odličnja zaslužni su Marko Tomičević i Milenko Zorić, koji su i pored ovoga poneli i titulu za najbolje sportiste godine.
E pa, draga naša 2018. godino, bar upola nam budi ovako sportski uspešna. Znam da hoćeš. Srpski sportisti su to.
Naslovna fotografija: fiba.com