Pored fudbala i košarke pamtimo velike uspehe i u drugim sportovima. Od plivanja, tenisa, rukometa, atletike do streljaštva i borilačkih veština. Velike pobede i uspesi u ovim sportovima, pogotovo ako su pojedinačne discipline u pitanju, zahtevaju veliki trud i odricanje sa malim šansama za uspeh zbog velike konkurencije.
Godine 2008. Milorad Čavić je plivao u životnoj formi. Evropski prvak u malim bazenima iz 2007. godine u disciplinama na 50 i 100m imao je samo jednog pravog rivala na svetu, Majkla Felpsa. Plivanje, kao sport sa malo takmičenja i prilika za dokazivanje, imao je dva asa u zenitu svoje snage, a scena na kojoj je bilo suđeno da se sastanu bila je ona najveća – olimpijska. Jasno se videlo ko je prvi stigao. Objašnjenje Omege apsurdno, Savez bez komentara, a Čavić bez zasluženog zlata. Velika nepravda se desila u Pekingu te godine.
Godinu dana kasnije, u Rimu 2009, Milorad je osvojio zlato na 50m, ali je u novom duelu protiv Felpsa izgubio, doduše pošteno. Svet je te godine očarala devojka iz Pančeva. Do tada potpuno nepoznata široj javnosti u Srbiji – Nađa Higl. Došla na takmičenje bez velikih ambicija. Ona je na Unizerzijadi te godine stigla do srebrnog odličja na 100 i 200m prsno i uspela je da se kvalifikuje za šampionat sveta u Italiji. Sam plasman bio je veliki uspeh i sve preko toga bio je samo bonus. Nađa se odjednom plasirala u finale i dobila šansu da se bori za medalju. Rebeka Soni, Anamej Pirs i Mirna Jukić diktirale su tempo u finalnoj trci, želeći da obore svetski rekord, ali je mlada Pančevka u stazi broj 2 uspela da uhvati priključak vodećoj grupi i sačuva najbolje za kraj.
Posle plivanja na red dolazi tenis. Najvažniji turnir u ovom sportu je Vimbldon. Ako bismo pričali o najboljem meču svih vremena na ovom turniru bilo bi tu dosta polemike, ali objektivno jedan od najboljih predloga bi bilo finale u muškom singlu 2008. godine. Rafael Nadal dve godine zaredom nije uspevao da svrgne Federera sa trona.
Španski teniser je bio neprikosnoven na šljaci i slavio je u svakom finalu Rolan Garosa protiv švajcarskog asa, ali travnata podloga Ol Ingland Klaba (All England Club) je bila Fedeksova teritorija. Triler u pet setova na kraju je pripao Nadalu i to je bila njegova prva titula na ovom turniru.
Dejvis kup je “prvenstvo sveta” u tenisu. Dugo smo čekali generaciju za koju smo mogli da kažemo da može da uđe u konkurenciju da se bori za prvo mesto. SAD, Hrvatska, Češka, redom su padale teniske velesile. Novak, Viktor, Tipsa i Ziki, pod trenerskim okom Bogdana Obradovića, uspeli su da se domognu finala. Arena je bila spremna za spektakl. Posle prvog dana očekivana pobeda Novaka, ali i odgovor Francuza preko Monfisa. Drugi dan i poraz u dublu izgledali su kao najgori košmar, ali onda treći dan, nova pobeda Đokovića i neshvatljiva odluka selektora trikolora Gia Foržea da u odlučujući duel sa Troickim ubaci Ljodru. Viktor je odigrao meč karijere i doneo „Salataru“, Srbiji.
Ta „Salatara“ iz 2010. godine bila je podstrek za Novaka da u narednoj sezoni ima najbolju sezonu koju je jedan igrač imao u istoriji ovog sporta. Godine 2011. počeo je sa pobedom u Australiji, usledili su trijumfi u Dubaiju, Indijan Velsu, Majamiju, Beogradu, Madridu, Rimu. Niz od 43 pobede prekinuo je Federer u polufinalu Garosa, ali je onda na red došao Vimbldon. Nemoćni Nadal je mogao samo da čestita Novaku.
„Jusa je prvi!“ Čuveni komentar Duška Koraća koji se ponavljao iz godine u godinu. Bolt je doputovao u Peking sa ciljem da obori sve rekorde i vrati se sa zlatom iz svake discipline u kojoj je učestvovao. Sprinter iz Kingstona je nadmašio sebe u glavnom gradu Kine, ostavivši konkurenciju i ceo svet koji je gledao sva ta finala u neverici. Zlato i novi svetski rekordi u sprintu na 100 metara, 200 metara i u štafeti 4×100 (koja je kasnije oduzeta administrativnim putem).
Domaću atletiku obeležila je Ivana Španović. Dok nije bilo zavidnih rezultata u seniorskoj konkurenciji, medijima je bilo zanimljivije da se bave njenim izgledom i pitanjima da li je radila neke estetske zahvate na sebi, umesto da se posveti sportu. Sve te priče pale su u vodu kada je došao prvi veliki rezultat na Svetskom prvenstvu u Rusiji 2013. godine, gde je osvojila bronzano odličje. Dve godine kasnije došla je do zlata u Pragu na Evropskom prvenstvu u dvorani, a u Amsterdamu 2016. pobedila je i na Evropskom prvenstvu. Trijumfom u Beogradu ove godine samo je potvrdila odličnu formu i najavila sledeći cilj – obaranje svetskog rekorda.
Formula 1 je uvek zanimljiva za gledanje, ali kada pričamo o foto-finišu i najuzbudljivijoj sezoni to bi svakako bila ona iz 2008. godine (opet ta godina). Felipe Masa i Luis Hamilton vodili su bitku bukvalno do poslednje krivine. Masa je morao da osvoji Veliku nagradu Brazila i da se nada da Hamilton završi ispod pete pozicije. Pol poziciju je zauzeo Masa i odradio svoj deo posla, pobedivši po drugi put u svojoj zemlji. Hamilton je dugo čekao svoj trenutak da napadne i uspeo je u jednoj od poslednjih krivina kada je pretekao Tima Gloka i preuzeo petu poziciju koja mu je donela titulu šampiona.
Najveći preokret u istoriji američkog fudbala viđen je baš ove godine. Pejtriotsi su izgledali kao poražen tim od starta utakmice. Falkonsi su bili bolji rival i dokazali su zašto su proglašeni za najbolji napad lige, ali je sportska sreća bila na strani Toma Brejdija koji je svoj tim vodio do preokreta i neverovatnih 19 poena u poslednjoj četvrtini čime je izboren produžetak, a kasnije i pobeda za trofej Vinsa Lombardija. Super Bowl LI ostaće upamćen zauvek.
Ovo su samo neki od predloga, bilo je tu još mnogo sportova i još više sportskih trenutaka. Za kraj, naravno, srpski sport koji nam je doneo najviše sreće i koji, po skromnom mišljenju novinara iz redakcije Vajba, nema adekvatan tretman s obzirom na rezultate, medalje, i sreću koju su nam ovi momci doneli.
Naslovna fotografija: imgur.com